ALES , ALES Kursu

ALES Hazırlık Kursları, Online ALES Kursu

 

ALES Nedir? Ales Sınavı Nedir? 

ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı), Lisans eğitimini tamamlayıp lisansüstü eğitime devam etmek isteyen kişilerin yada akademik personel kadrolarına (araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, okutman, uzman çevirici gibi) atanmak isteyen kişilerin girmesi gereken bir sınavdır. 

Akademik Personel Ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı olan Ales sınavına başvuru yapmak isteyen bireylerin ales sınav soruları üzerinden puanlara ulaşması durumunda ilgili branşlarda görev alabiliyor. Ayrıca doktora için de Ales sınavına giriş yapması gerekiyor. Zorunlu hizmet açısından yurtdışında yer alan üniversitelere lisansüstü eğitime gönderilecek adayların seçilmesinde de ales sınav ücreti yatırması ve puan tercihi söz konusudur. Yükseköğretim merkezlerine araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, profesyonel çevirici, okutman ve eğitim öğretim kadrolarında yer alınabilmesi açısından Ales sınavında yüz puandan en düşük yetmiş puanın alınması gerekiyor. Ayrıca Ales sınavında yüksek bir puan alınmasında yüksek lisans başvurusu da oldukça önemli bir rol üstleniyor. Çünkü  üniversitelerin tezli yüksek lisans başvurularında Akademi Personel Ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı neticesi minimum %50 oranında paya sahiptir. Ayrıca ales başvuru tarihleri 2022 yılı döneminde ÖSYM sitesinden duyurulacaktır.

 

Ales’e Kimler Başvuru Yapabilir?

Her dönemde olduğu gibi bu dönemde de birçok adaylar tarafından ales ne zaman açıklanır sorusu yaygın olarak sorulmaya başlandı. İlgili kurum tarafından ales sınav tarihleri henüz net bir açıklama yapılmadı. Bunun haricinde Akademik Personel Ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’na yüksek lisans sınavına geçiş olarak değerlendirildiğinde ales sınavına bu kapsamda lisans programlarından mezun olanlar, lisans programlarından mezun olma statüsünde yer alanlar ve son olarak da herhangi bir yabancı ülke üzerinden lisans eğitimi gören ve denklik belgesine sahip olanlar Akademik Personel Ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’na başvuru yapabilirler. Ales sınavı oldukça kapsamlı içeriklerden  ve ales puan hesaplama ayrıntısından oluşuyor. Bu bakımdan adayların bu sınava iyi düzeyde hazırlık yapması ve ales sonuçları yüksek puan alabilmesi açısından önem arz ediyor. Merak edilen ales sınav sonuçları yakın sürede açıklanacaktır. Dolaysıyla ales başvuru için adaylarda bazı kriterlerin yer alması gerekiyor.

2022 ALES/1 ve ALES/2 Sınav Tarihi Ne Zaman?

Yüksek lisans okumak zorunda olan kişilerin girmek zorunda olduğu ALES sınavı Mayıs ayında yapılacaktı ancak Koronavirüs nedeniyle tüm sınavlar gibi ALES sınavı da ertelendi. Sınav üsüresi 2,5 saat (150 dakika) olarak belirlenen sınavın yeni sınav tarihi belli oldu.

 

Ales’te Kaç Soru Bulunuyor Ve Sınavda Puan Sınırı Söz Konusu mu?

Ales sınavında adaylara sayısal bölümünden 50 ve sözel bölümünden de 50 adet soru olmak üzere toplamda 100 adet soru soruluyor. Akademik Personel Ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavında adayların ales çıkmış sorular toplamda 100 adet soruyu 150 süre zarfında yanıtlaması gerekiyor. Bunun haricinde Ales sınavında sınav soruları sonuçların açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl süreyle geçerliliğini koruyor. Öğrenci Seçme Ve Yerleştirme Kurulu tarafından gerçekleştirilen ales başvuru sonrasında toplamda sunulan 100 adet soru üzerinden en düşük 70 adet sorunun doğru bir şekilde yanıtlanması gerekiyor. Bu kapsamda adayların ales soruları kısmından yüz üzerinden en az 70 puan alması söz konusudur. Yüksek lisans ve doktora açısından adayların en düşük 50 puan alması gerekiyor. Ayrıca  söz konusu puanlama üniversiteler arasında farklılık gösteriyor. Merak edilen ales ne zaman açıklanacak hakkında kurum sitesinden gerekli duyurular yapılacaktır.

 

Ales Puanı Nasıl Hesaplanır?

Öncelikle ales sınavı ücreti her sınav döneminde farklılık gösterebildiğini belirtmekte fayda görüyoruz. Bunun haricinde ales ne zaman soranlara Öğrenci Seçme Ve Yerleştirme Kurulu tarafından sunulan ales klavuz belgesinde ales konuları alanında çoktan seçmeli sorular sunuluyor. Bu kapsamda kurum tarafından sınav sonuçları ve ales sınav yerleri tamamen optik bilgisayar sistemi üzerinden değerlendiriliyor. Bu sayede adayların her testteki sorulara verdiği doğru ve yanlış yanıtlar toplanarak doğru yanıt sayısından yanlış yanıt sayısının dörtte biri oranında çıkarılır. Bu işlem sayesinde ham puana ulaşılır. Her test açısından sınavı geçerli olarak onaylanan adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı bir biçimde ales hesaplama üzerinden hesaplanır. Bu işlem sayesinde sınava giren adayların ham puanları, ortalama düzeyi 50 ve standart oranı ise 10 olan standart puanlara çevrilir. Bu sayede sınavda yer alan tüm adaylar için gerek sayısal, gerek sözel ve gerekse de eşit ağırlık olmak üzere toplamda 3 bölüm üzerinden 3 ağırlık puanı hesaplanır. Buna ek olarak ales kaç yıl geçerli sorusuna yanıt olarak da ales sınavı 5 yıl geçerlidir. Merak edenler ales sınav tarihi hakkında ÖSYM sitesinden güncel bilgilere erişebiliyor.

 

2022 Ales Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

Akademik Personel Ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı 2022 yılı birinci sınavı Mayıs’ın ilk haftasında gerçekleştirilecektir. Başvuruların sonlandırılması sonrasında ise ales sınavı ne zaman merak eden bireylerin ales ne zaman açıklanacak hakkında Öğrenci Seçme Ve Yerleştirme Kurumu resmi sitesinden gerekli bilgiler sunulacaktır. Ayrıca ales başvuruları hakkında da kurum sitesinden detaylı bilgiler elde edilebilir. Bunun haricinde ales puan hesaplama 2022 merak edenler de ÖSYM sitesinden bilgi alabilir.

 

En iyi ALES Kursu

İstanbul Kadıköy, Pendik, Ümraniye ve Bağcılarda bulunan şubelerimiz ile yılların verdiği güven ve başarılarıyla Ales sınavlarına en iyi öğretmen kadrosu ve en iyi içerikleriyle hazırlanma fırsatı yakalayın. Hızlandırılmış ALES sınavlarının yanında online ales kursu hizmeti de veren Uzman kariyer dersaneleri her zaman en kaliteli hizmeti vermek amacıyla hizmetinizdedir. Ales kursu fiyatları açısından her zaman en uygun fiyat, kaliteli hizmet anlayışını savunan kurumumuz ücretsiz ales deneme sınavları ile de öğrencilerine katkıda bulunmaktadır. 

 

Etiketler : Ales kursu ne zaman başlıyor, ales kurslarımız, istanbul ales kursu, en iyi ales kursu, ALES kursu ne kadar, ALES kursu ne kadar sürer, ALES sınav süresi, ALES Sınav Ücreti