ALES , ALES KursuAles nedir ve Ales kursu Hakkında Merak Edilenler

 

Ales ya da Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı (ales) Türkiye’de yüksek öğretim kurumlarında  görevli, araştırma görevlisi, okutman, uzman, eğitim planlayıcısı, çevirici gibi kadrolara yapılacak atamalar için ÖSYM tarafından düzenlenen sınavdır.

 

LİSANS EĞİTİM

Yüksek lisans, bir lisans öğretime dayalı olarak eğitim, öğretim ve araştırmanın sonuçlarını ortaya koymayı amaçlayan bir yüksek öğretimdir. Yüksek lisans eğitime kişinin aldığı branşta uzmanlaşması ve bu durumu bilimsel bir tezle ispat etmesiyle tamamlanır. Yurt dışında lisans eğitimi görmüş insanların birçok avantajı vardır. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralayalım;

·        Dili yaşayarak öğrenmek,

·        Hedeflenen eğitime ve eğitim sonucunda kazanacaklarınızı oranla oldukça ekonomik olması

·        Lisans eğitim sonrasında MBA, Doktora eğitimimizi eğer aynı ülkede veya başka ülkelerde daha kolay tamamlama avantajı.

·        Alınacak eğitimin sonucunda sahip olacağınız yabancı dil düzeyinizin sadece kağıt üzerinde bir başarı olarak kalmayıp aynı zamanda pratik olarak da dile hakim olabilmenizi ve bütün bunları o dili konuştuğunuz ülke insanlarının kültürünü yaşayarak öğrenmiş olmanızı sağlar.

 

Öğretim görevlisi okutman kimdir?

Öğretim görevlisi, fakülte bölüm başkanı tarafından olmak üzere tahsis edilen alanlarda lisans düzeyinde ders vermekle sorumlu kişilerdir.

 

Öğretim Görevlisi Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekiyor?

Öğretim görevlisi olmak için, lisans programlarından mezun olmuş olmak gerekiyor. Ardından Akademik personel ve lisansüstü eğitimi giriş sınavına (ALES) girme şartı bulunmaktadır.

 

Öğretim Görevlisinin Nitelikleri  Nelerdir?

·        Uzman çevirici bir beceriye

·        Uzmanlığa sahip olunan araştırma alanına yönelik tutkuya sahip olmak ve bu tutkuyu öğrencilerine aktarmaya uzman çevirici bir kapasiteye sahip olması gerekir.

·        Özgün fikir üretebilme ve araştırabilme kabiliyetine sahip olmalıdır.

·        Mükemmel sözlü ve yazılı iletişim becerisi sergilemeli.

·        Hem kendi araştırma hedefleri hem de bölümünün amaçlarına ulaşmak için bağımsız olarak veya takımın bir parçası olarak çalışmalıdır.

KPSS Öğretmenlik Sınavı hakkında bilinmesi gerekenler

Kpss öğretmenlik , Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan eğitim kurumlarında kadrolu olarak öğretmenlik yapmak isteyen tüm adayların girmesi gereken sınavdır. Eğitim fakülteleri ve Fen Fakültelerinden mezun olan adaylar bu sınava girebilirler. Sınavlara hazırlanmak için birçok kurs bulunmaktadır. Mesela KPSS öğretmenlik kursları, ALES kursları, YDS kursları, DGS kursları, ALES kursları, öğretmenlik kursları KPSS ve bunun gibi birçok kurs hayat kurtarıcı olarak bize desteklerini veriyorlar Araştırma görevlisi nedir, görevi nedir, neler yapar ?

Araştırma görevlileri üniversitelerde araştırma, deneyler, inceleme gibi birçok konuda yardımcı olmak amaçlı yetkili organlarca görevlendirilen öğretim yardımcılarıdır. Araştırma görevlisi olmak fakülte mezunu birçok gencin hayallerini süslemektedir. Kendi içinde ikiye ayrılmaktadırlar.

·        2547 Sayılı Kanunun 33/a maddesi gereğince üniversitelerin kadrosuna en çok 3 yıl olmak kaydıyla atanan öğretim elemanlarıdır.

·        İkincisi ise; 2547 sayılı Kanunun 50/d lisansüstü eğitim süresince atanan araştırma görevlileridir. Bu araştırma görevlileri lisansüstü eğitim süresince atandıklarından eğitimlerini tamamladıktan sonra kadro ile ilişkileri kesilir.

NOT: 2016 Yılında çıkarılan maddeyle araştırma görevlileri artık üniversitelerin cari açık kadro programından alımları yapılacaktır.

Araştırma Görevlisi olmak için yapılması gerekenler ?

·        Araştırma görevlisi olmak için ALES sınavına girmek gerekmektedir. ALES sınavından da en az 70 puan almanız gerekmektedir. Ales sınavlarına hazırlık aşamasında matematik geometri alanlarındada başarılı olmak ayrı bir etken olarak karşımıza çıkıyor.

·        Yabancı dil sınavından en az 50 puan almak gerekmektedir.

·        İlanın başvuru tarihinden itibaren 35 yaşını doldurmama şartı gerekmektedir. Bu şartlar hemen hemen tüm üniversitelerde aynı olmaktadır.

·        Alınacak aday sayısının 10 katı sınava katılmaya hak kazanır. Bunlarda esas olarak ALES sınavından alınan puanın %60’ı ve yabancı dil sınavından alınan puanın %40’ı esas alınır. Daha sonra sınava girilir. Giriş sınav notunun yüzde %30’u, ALES sınav notunun % 30 lisans mezuniyetinin % 30 u ve yabancı dil puanının %10 u alınarak hesaplama yapılır. Kadro sayısı kadar aday başarı puanına göre sıralanır. Değerlendirme puanı 65’in altında olan adaylar sınavdan başarısız sayılırlar.

Dgs nedir ?

Herhangi bir üniversitenin önlisans bölümlerinden mezun olmuş ya da olabilecek durumdaki öğrencilerin katılabilecekleri ÖSYM tarafından gerçekleştirilen seçmeli bir sınavdır.

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) her yıl yaklaşık olarak 240 bin kişi başvuruda bulunmaktadır. Bu rakam her geçen gün büyük artış göstermektedir.

DGS’ye Yurt dısısndan başvuru yapılabilir mi diye merak edenler için cevaplayalım. Evet yapılabilir. Başvuruların yapılacağı tarihler arasında eğitim , hastalık ,tedavi gibi nedenlerden yurt dışında bulunduğu için ( KIBRIS, KIRGIZISTAN hariç) başvuru merkezine gitmesi mümkün olmayanlar başvurularını kılavuzda açıklandığı şekilde yapabilirler.

Yds nedir ?

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) Öğrenci seçme ve yerleştirme merkezi başkanlığı (ÖSYM) tarafından ilkbahar ve sonbahar dönemi olmak üzere yılda iki kere gerçekleştirilen bir sınavdır. Sınavın resmi olarak düzenlenmiş amacı, kamu personelinin yabancı dil bilgisi seviyesini tespit etmek olarak belirlenmiş olsa da, günümüzde yurt içerisinde neredeyse tüm alanlarda yabancı dil bilgisi seviyesinin temel ölçütü olarak kabul edilmektedir.

 

Etiketler : Ales kursu, ales kurslarımız, istanbul ales kursu, en iyi ales kursu, kpss kursu