KPSS , KPSS KursuKPSS Kursu hakkında merak edilenler

KPSS Kamu personel seçme sınavı, kamu da görev alacak personeli belirlemek amacıyla ÖSYM tarafından yapılan merkezi sınavın ismidir. Bu sınav sonuçları esas alınarak gelecekteki neslimizin yetenekleri göz önüne alınarak kamuya elaman seçilir. KPSS ilişkin kural ve koşullar kamu ilk defa atanacaklar için yönetmelikle belirlenmiştir. Bu yönetmelikte A VE B Grubu Kadro ayrımı yapılmıştır.

Lise önlisans (ortaöğretim) nedir ?
Devlette memur ya da sözleşmeli olarak görevlerde çalışabilmeniz için KPSS’ye (kamu perseneli Seçme Sınavına) girmeniz gerekmektedir.

 KPSS A GRUBU NEDİR ?
KPSS A grubu kadrolar kamu grubunda kariyer meslekler olarak adlandırdığımız kadrolardır. Bu kadrolara  giriş aşaması KPSS den yeterli puanı almış, giriş sırasında kurumların kendi mevzuatlarında kendilerinin belirlemiş oldukları yarışma sınavlara tabii tutulurlar. Bu yarışma sınavı sonunda başarılı olan adaylarımız kurumlara uzman yardımcısı, müfettiş yardımcısı, denetmen yardımcısı, kaymakam adayı şeklinde atamaları olur. Belirli bir yetiştirme döneminin sonunda yapılacak olan yeterlilik sınavına girerler.

KPSS B GRUBU NEDİR ? 
kpss b memurluk kadrolar kamu personel seçme sınavının ardından ÖSYM başkanlığınca ataması yapılan kadrolardır. Bu kadrolar için atamalardan sonra herhangi başka bir sınav yapılmamaktadır. Kamu gruplarında düz memur olarak göreve başlamaktadırlar. Düz memur olarak tabir ettiğimiz kadrolar bu gruba dahil olmaktadır. Örneklendirmek gerekirse avukat, mühendis, memur, bilgisayar işletmeciliği, hizmetli gibi kadrolar verilebilir. Bu kadrolara dahil olabilmek için orta öğretim , ön lisans veya lisans mezunu olmak gerekmektedir.

AÇIKÖĞRETİM AÖF NEDİR ?
Anadolu Üniversitesi, Açıköğretim,  Açıköğretim aöf sistemi, İktisat ve işletme Fakültelerindeki 58 farklı proğramla dünyada 17 farklı ülkede yükseköğretim hizmeti vermektedir. Dijital dönüşüm sürecinde sunmuş olduğu meteryal çeşitliliğini zenginleştiren sistem, ders kitapları için dijital versiyonlarını çoğaltmak mümkün mesela ; epub , pdf, mobil, html5, sesli kitap sesli özet, özet, sorularla öğrenelim ,video, deneme sınavı , alıştırmalar, canlı ders, etkişimli video, çözümlü sorular,canlı ders kayıtları ve malzeme çeşitliliği sunmaktadır.

Genel yetenek testi nedir ?
Genel yetenek testi, adayların farklı durumlarda ve görevlerde nasıl bir performans gösterebileceklerinin sistemli bir şekilde test edilme yöntemlerine verilen genel addır. Genel kültür Testi, adayda aranan yetenekler göz önünde bulundurularak, farklı yetenekleri ölçmek için hazırlanmıştır. Farklı zorluk seviyelerindeki soruları bir araya getirilmesiyle oluşmaktadır.


ALES NEDİR? ALES Kursu

ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) , halk tabiri ile söyleyecek olursak yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerimizin mezun oldukları veya olmadan önce girdikleri bir sınavdır. Tam olarak sınavın nerelerde kullanıldığını kılavuz cümlelerde anlatalım.

  • 78 sayılı Yükseköğretim kurumları Öğretim Elemanları Kadroları hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı kanunla eklenen Ek madde 8 uyarınca, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman,
  • araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atamalarda,
  • ülkemizde lisansüstü eğitime girişte,
  • yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde ilgili kurumların kullanacakları puanları veren bir sınavdır.

 

ALES NE ZAMAN YAPILIR, ALES PUANI KAÇ YIL GEÇERLİDİR?
ALES sınavı yılda iki kez yapılmaktadır. İlkbahar ve sonbahar olmak üzere genellikle mart ve kasım aylarında yapılan bir sınavdır.

ALES’ten almış olduğunuz puan üç yıl geçerli sayılacaktır. Yani bu sınavdan örneğin 80 aldığınız taktirde bu puanı üç yıl boyunca kullanarak eğitim kurumlarına başvuruda bulunabilirsiniz.


DGS(dikey geçiş sınavı) nedir DGS Kursu
DGS (Dikey Geçiş  Sınavı), Ön lisans mezunlarının girebileceği ve 4 yıllık lisans programlarına  geçiş yapabilmeyi sağlayan, ÖSYM tarafından düzenlenen bir sınavdır. DGS’ye girebilmek için bir meslek yüksek okulu veya açık öğretim ön lisans programından mezun olmak gerekir. Eğer son sınıftaysanız ve staj çalışmanızı tamamlamışsanız da DGS’ye girebilirsiniz. Eğer yurt dışındaysanız(KKTC dahil) ve DGS’ye girmek istiyorsanız yine bir meslek okulu veya dengi bir okuldan mezun olmanız gerekmektedir.

Yabancı Dil Sınavı , Yabancı Dil Kursu ?
Yükseköğretim programlarında öğrencilerin seçimi ve tercihlerine göre yerleştirme sisteminin genel adı Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemidir. Her yıl iki milyonun üzerinde öğrencimizin geleceğine yön verdiği ve emeklerinin karşılığını aldığı sınav sistemimiz YGS(Yükseköğretime Geçiş Sınavı) ve LYS( Lisans Yerleştirme Sınavları) olarak iki adımda gerçekleşmektedir.

KPSS Öğretmenlik kursu ve sınavları hakkında merak edilenler

Öğretmenlik kursları kpss a KPSS öğretmenlik Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan eğitim kurumlarında kadrolu olarak öğretmenlik yapmak isteyen tim adayların girmesi gereken bir sınavdır. Eğitim Fakülteleri ve Fen Edebiyat Fakültelerinden Mezun olan adaylar bu sınava girebilirler. Adayların, KPSS’den almış oldukları puan ile öğretmen kadroları için Milli Eğitim Bakanlığına başvurdukları tarihtir mezun durumda olmaları şarttır.2018 yılında kamu personel seçme sınavı 3 farklı türde lisans, ön lisans, ortaöğretim yapılacağı için büyük önem taşımaktadır.


Kurslarımız : dgs kursları, ales kursları

Etiketler : KPSS Kursu, En iyi KPSS Kursu, KPSS A kursu, KPSS B kursu, İstanbul KPSS Kursu