DGS , DGS Kursu

Dgs Kursları 

DGS Nedir?

Dikey Geçiş Sınavı olarak da bilinen dgs, meslek yüksek okulları ile açık öğretim ön lisans programlarından mezun olan adayların 4 yıllık lisans programlarına geçiş yapabilmesi açısından başvurması gereken bir sınavdır. Dikey Geçiş Sınavı süresi toplam olarak 150 dakikadır. Sınavda sayısal bölümünden 60 ve sözel bölümünden 60 olmak üzere toplamda 120 adet soru soruluyor. Dikey Geçiş Sınavında özellikle sayısal alandaki adayların belirtilen puan derecesine ulaşmada güçlük çekebildiği son istatistiklerde de açık bir şekilde gözlemlenebiliyor. Bu kapsamda uzman eğitimciler tarafından da tavsiye edildiği üzere adayların sınav öncesinde mutlaka uzman bir dgs kursu üzerinden hazırlık yapması ve dgs kurs fiyatları hakkında bilgi alması tavsiye ediliyor. Dikey Geçiş Sınavı ayrıca özellikle yetenek değerlendirme ve mantık içeriği bakımından ALES ile benzerlik gösterdiği de biliniyor.

 

DGS sınavına Kimler Başvurabilir?
Yükseköğretim programlarına dikey geçiş için başvuru yapacak  adaylarda, meslek yüksek okulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olma şartı aranmaktadır. O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da Sınava başvura yapabilirler.

Meslek yüksekokulu son sınıf öğrencileri ve mezunları, kendi alanlarındaki özel yetenek sınavı veya merkezî sistemle öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş yapmak istiyorlarsa Dikey Geçiş Sınavı’na girmek zorundadırlar.

Dört yıllık üniversite okuyan (Açıköğretim dahil) ve 2. yılını tamamlayarak 2 yıllık diploma alanlar DGS’ye başvuramazlar.

 

DGS sınav Sınav İçeriği

Sınav süresi 150 dakika olup, 60 sayısal ve 60 sözel bölümden oluşan 120 soruluk bir yetenek testi uygulanır. İçeriği açısından bir mantık ve yetenek ölçme sınavı olan DGS’nin bu yönüyle ALES ile benzerlik gösterdiğini söyleyebiliriz.

 

Ön Lisans Başarı Puanı
Adayların ön lisans öğrenimindeki akademik ortalaması dikkate alınarak bir Ön Lisans Başarı Puanı (ÖBP) hesaplanır ve sınav puanlarına dahil edilir. Yani DGS puanları hesaplanırken adayların sayısal ve sözel standart puanları ve ön lisans başarı puanları (ÖBP) kullanılır. DGS üniversite kontenjanları YÖK tarafından belirlenir. Kontenjanlar her üniversiteye her bölüme göre değişiklik gösterebilir. Kontenjanlarla ilgili bilgi her yıl DGS kılavuzunda yayınlanır. ÖBP puanını hesaplamak için Dgs Puan Hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Adayın alanı dışında tercih hakkı bulunmayıp, tercihlerini mezun olduğu bölüme göre yani kendi alanını tamamlayan YÖK’ün belirlediği alanlara/bölümlere tercih yapabilir. Hangi ön lisans programlarından mezun olacak/olan adayların hangi lisans programlarını tercih edebilecekleri her yıl yayımlanan DGS tercih kılavuzunda yer almaktadır. Yerleştirme işleminde, yeterli puana sahip olunması koşuluyla tercih sırası önem kazanmaktadır. Bu yüzden tercihler yapılırken eğitim görmek istenen programların en çok istenilenden başlanmak üzere sıralanması uygun olacaktır. Bir aday koşulları karşılamak şartıyla, yalnız mezun olduğu alan ile ilgili programlar arasından en fazla 30 tercih yapabilir. Tercihlerin tümünün kullanılması zorunlu değildir.

 

 

Dikey Geçiş Sınavında yüksek puan elde edilmesi açısından yapılması gereken en önemli eylem kaliteli ve garantili eğitim hizmetlerinin sunulduğu dgs kursları tercih edilmesidir. Yılların bilgi birikimlerine sahip olan bu kaliteli eğitim merkezleri sayesinde Dikey Geçiş Sınavına tam donanımlı bir şekilde hazırlanabilirsiniz. Bünyesinde yer alan eğitimli kadrosu sayesinde beklentilerinize kusursuz bir şekilde hitap eden eğitim kurslarından ayrıca ekonomik fiyat tarifesi üzerinden hizmet alabilirsiniz. Ek ücretler ödemeden ve hizmet bedelini tercihiniz doğrultusunda nakit veya tüm kredi kartlarınız üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Dikey Geçiş Sınavı öncesinde yoğun olarak tercih edilen lider eğitim kursları sayesinde sınava zorluk çekmeden hazırlanabilirsiniz. Alanınızla ilgili tüm güncel ve önceki dönemlerde çıkmış dgs sorularını ve dgs hazırlık kursları üzerinden gerekli konuları kolayca çözebilirsiniz.

 

DGS Yerleştirme İşlemleri
Dikey Geçiş Sınavı yerleştirme işlemleri ise doğrudan bilgisayar sistemi üzerinden gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda bireylerin Dikey Geçiş Sınavında almış oldukları puanları ve tercihleriyle yüksek öğretim programlarındaki mevcut kontenjan ve tercih durumları ön planda bulundurularak değerlendirmeler gerçekleştirilir. Ayrıca bireylerin aynı programda yer alması ve aynı programı tercih etmesi halinde standart puan durumu yüksek bulunan adaya ve eşitlik durumu süren adayda da ÖPS durumu yüksek olması durumunda öncelik sunuluyor. Dikey Geçiş Sınav sonuçları her dönemde olduğu gibi doğrudan Öğrenci Seçme Ve Yerleştirme Merkezi’nin  kurumsal web sayfası üzerinden öğrenilebiliyor. Sınavın gerçekleştirildiği tarihten sonra gerekli tüm değerlendirmeler yapıldıktan hemen sonrasında kurum sitesinden gerekli duyurular aktarılıyor.


2022 DGS Sınavı Ne Zaman Yapılacak?
Birçok adaylar tarafından da merak edildiği üzere her dönemde olduğu gibi 2022 yılında da dgs sınav tarihi hakkında kurumun sitesi ve İstanbul dgs kursları sitesi üzerinden gerekli bilgilendirmeler yapılıyor. Buna göre 2 yıllık ön lisans eğitimini 4 yıllık lisans eğitimi üzerinden tamamlamak isteyen adayların ilgili kurum tarafından belirtilen tarihte gerçekleştirilecektir. Kurumun resmi web sayfasında yapılan duyuruya göre 2022 yılında dgs kursu ne zaman başlıyor ve sınavı 17 Temmuz 2022 Pazar günü tarihinde gerçekleştirilecektir. Buna göre başvuruların ise 2022 DGS başvuruları 21 Mayıs 2022 ile 31 Mayıs 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilebileceği belirtildi. Dikey Geçiş Sınavına başvuru yapmak isteyen bireylerin tercihleri doğrultusunda doğrudan elektronik ortamda Öğrenci Seçme Ve Yerleştirme Merkezi üzerinden başvuru yapabiliyor. Ya da dilerse Öğrenci Seçme Ve Yerleştirme Merkezinin resmi web sayfası üzerinden de sınav başvurusu yapabiliyor. Ayrıca 2022  dgs sınavı klavuz belgesine de doğrudan Öğrenci Seçme Ve Yerleştirme Merkezinin kurumsal sitesi üzerinden kolayca erişim sağlanabiliyor. Dikey Geçiş Sınavında son başvuru tarihini ise OSYM nin sitesinden ve duyurularımızdan takip edebilirsiniz. Buna göre sınava girmek isteyen adayların bu tarihten sonraki başvuruları değerlendirmeye alınmayacaktır.

 

2022 DGS Başvuru Klavuzu Yayınlandı mı?

2022 dgs başvuru klavuz belgesi ise henüz yayınlanmadı. Buna göre sınav başvurusuna çok az bir süre kala klavuz belgesinin ilgili dgs hazırlık kursları İstanbul resmi web sitesi üzerinden yayınlanması bekleniyor. Dikey Geçiş Sınavında geçmiş sorular hakkında da bilgi alınabilmesi açısından akademik dgs kursları merkezine başvurulabiliyor. Kaliteli ücretsiz dgs kursları İstanbul sitesinden ücretsiz olarak da dgs soruları çözülebilir.

 

Etiketler : DGS Kursu, En iyi DGS Kursu, DGS Kursları, ales kursu yabancı dil kursu yani yds kursları