DGS , DGS KursuDgs Kursu Hakkında Merak Edilenler

DGS : Dikey Geçiş Sınavı Nedir Direk Geçiş Sınavı Meslek yüksekokulları ile açık öğretim ön lisans programlarından mezun olan öğrencilerin dört yıllık lisans programlarına dikey geçiş yapmaları ile ilgili olan sınavdır.

Kimler Başvurabilir?
Yükseköğretim programlarına dikey geçiş için başvuru yapacak  adaylarda, meslek yüksek okulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olma şartı aranmaktadır. O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da Sınava başvura yapabilirler.

Meslek yüksekokulu son sınıf öğrencileri ve mezunları, kendi alanlarındaki özel yetenek sınavı veya merkezî sistemle öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş yapmak istiyorlarsa Dikey Geçiş Sınavı’na girmek zorundadırlar.

Dört yıllık üniversite okuyan (Açıköğretim dahil) ve 2. yılını tamamlayarak 2 yıllık diploma alanlar DGS’ye başvuramazlar.

Sınav İçeriği
Sınav süresi 150 dakika olup, 60 sayısal ve 60 sözel bölümden oluşan 120 soruluk bir yetenek testi uygulanır. İçeriği açısından bir mantık ve yetenek ölçme sınavı olan DGS’nin bu yönüyle ALES ile benzerlik gösterdiğini söyleyebiliriz.

 

Ön Lisans Başarı Puanı
Adayların ön lisans öğrenimindeki akademik ortalaması dikkate alınarak bir Ön Lisans Başarı Puanı (ÖBP) hesaplanır ve sınav puanlarına dahil edilir. Yani DGS puanları hesaplanırken adayların sayısal ve sözel standart puanları ve ön lisans başarı puanları (ÖBP) kullanılır. DGS üniversite kontenjanları YÖK tarafından belirlenir. Kontenjanlar her üniversiteye her bölüme göre değişiklik gösterebilir. Kontenjanlarla ilgili bilgi her yıl DGS kılavuzunda yayınlanır. ÖBP puanını hesaplamak için Dgs Puan Hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Tercih İşlemleri Nasıl

Adayın alanı dışında tercih hakkı bulunmayıp, tercihlerini mezun olduğu bölüme göre yani kendi alanını tamamlayan YÖK’ün belirlediği alanlara/bölümlere tercih yapabilir. Hangi ön lisans programlarından mezun olacak/olan adayların hangi lisans programlarını tercih edebilecekleri her yıl yayımlanan DGS tercih kılavuzunda yer almaktadır. Yerleştirme işleminde, yeterli puana sahip olunması koşuluyla tercih sırası önem kazanmaktadır. Bu yüzden tercihler yapılırken eğitim görmek istenen programların en çok istenilenden başlanmak üzere sıralanması uygun olacaktır. Bir aday koşulları karşılamak şartıyla, yalnız mezun olduğu alan ile ilgili programlar arasından en fazla 30 tercih yapabilir. Tercihlerin tümünün kullanılması zorunlu değildir. Yerleştirme İşlemleri. Adayları yerleştirme işlemleri bilgisayar ortamında, DGS puanları ve tercihleriyle yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak yapılır. Adayların aynı programı tercih etmiş ve puanlarının da eşit olması durumunda standart puanı yüksek olana, eşitliğin devam etmesi durumunda da ÖBP'si yüksek olana öncelik verilir

Tercih İşlemleri

Adayın alanı dışında tercih hakkı bulunmayıp, tercihlerini mezun olduğu bölüme göre yani kendi alanını tamamlayan YÖK’ün belirlediği alanlara/bölümlere tercih yapabilir. Hangi ön lisans programlarından mezun olacak/olan adayların hangi lisans programlarını tercih edebilecekleri her yıl yayımlanan DGS tercih kılavuzunda yer almaktadır. Yerleştirme işleminde, yeterli puana sahip olunması koşuluyla tercih sırası önem kazanmaktadır. Bu yüzden tercihler yapılırken eğitim görmek istenen programların en çok istenilenden başlanmak üzere sıralanması uygun olacaktır. Bir aday koşulları karşılamak şartıyla, yalnız mezun olduğu alan ile ilgili programlar arasından en fazla 30 tercih yapabilir. Tercihlerin tümünün kullanılması zorunlu değildir.

 

Yerleştirme İşlemleri

Adayları yerleştirme işlemleri bilgisayar ortamında, DGS puanları ve tercihleriyle yüksek öğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak yapılır. Adayların aynı programı tercih etmiş ve puanlarının da eşit olması durumunda standart puanı yüksek olana, eşitliğin devam etmesi durumunda da ÖBP'si yüksek olana öncelik verilir.Gelelim avantajlarına: Öncelikle DGS müfredatında ki konular YKS ye kıyasla çok daha daha az.

Sorumlu olduğun dersler sadece Matematik 1. kısım, Geometri 1. kısım, Sayısal Mantık, Paragraf/Okuma Anlama/Cümlede Anlam ve Sözel Mantık. Sadece bu konular üzerine yoğunlaşmak YKS müfredatıyla boğuşmaya kıyasla tabiiki daha çok başarı getirir.YKS ye her yıl ortalama 2 milyon civarı katılım varken DGS ye bugüne kadar en yüksek katılım 205 bin kişi oldu. Yani rakip az.YKS de katılımcılar Fen Lisesi, Anadolu Lisesi gibi güçlü mezunlardan oluşurken DGS de katılımcılar genellikle Meslek Lisesi mezunlarıdır. Meslek Liselerinde özellikle matematik büyük bir eksiktir. Rakiplere en büyük fark matematik ile atılabilir ve bu da birazcık sıkı çalışmayla mümkün. Derece yapman bile söz konusu.Boğaziçi, ODTÜ gibi gözde okulların gözde bölümlerine YKS ile yerleşebilmek için çok fırın ekmek yememiz gerekirken, DGS ile böyle gözde okullara yerleşebilmek sadece biraz matematiğe ve paragrafa yüklenmekle mümkün.Hukuk, mimarlık, mühendislik gibi yüksek puanlar isteyen bölümlere yerleşmekte DGS ile daha kolaylaşıyor. Örnek vermek gerekirse Adalet önlisans bölümünü 2 yıl okuduktan sonra iyi bir DGS sonucuyla iyi bir okulda Hukuk lisans bölümüne geçiş yapabilir. 2 tane diploma sahibi olursunuz.

Önlisans diplomanız siz DGS ye girip lisansa devam edince elinizden alınmaz. Hem önlisans bölümünden hemde tamamladığınız lisans bölümünden almak üzere 2 ayrı diplomaya sahip olursunuz yani iki üniversite bitirmiş olursunuz. Hatta ve hatta önlisans diplomasına sahip olduktan sonra açık öğretimden bir bölüme de DGS ile geçiş yapabilir hem de burada direk 3. sınıftan başlayıp 2 senede bir lisans diploması daha alabilirsiniz. . Örneklemek gerekirse bu şekilde. Ne kadar önemli bir detay bilemiyorum ama avantajlar içinde sayılabilir diye düşündüm. Evet Durum Bu Kadar Önemli olunca Çalışacak Konunun Çok Olması sebebiyle insan kendisine profesyonel yardıma ihtiyaç duyulabiliyor. Durum böyle olunca araya Dgs Kursu giriyor. Önünüzde Binlerce Seçenek var. Ve En iyisini bulmanız Gerekiyor.Birçok Kişi Bu Durumdan Şikayetçi Çünkü Dgs Kursu bulmakta Zorlanıyorlar.  Kimisi Çok Pahalı Kimisi İlgisiz ve Yeterli Akedemisyenleri yok. Değişen Müfredattan Habersiz Yüzlerce Dgs Kursu bulunuyor. Ve bende Dgs Kursu bulmakta Çok Zorlanmıştım ve En iyi kursu Bulmak İçin Arayışlara girdim. Birçok Dgs Kursu denedim,birçoğundan mutsuz ayrıldım. Birçok Dgs Kursunda Yeterli Akademisyen Bulunmuyor, Bazı Dgs Kursları Gereğinden Pahalı oluyor. Birçok Dgs Kursunu denedikten Sonra Kendime En Uygun En iyi Dgs kursunun İstanbul Uzman Kariyer  olduğunu söyleyebilirim Neden mi?

Bu Dgs Kursunda Türkiye'nin en iyi Uzman Kariyer ve intibank yayınları ile DGSye hazırlanma Şansını Bize veriyor. Dgsye yönelik geliştirilmiş eğitim programınlarının olması Dgs Kursunda DGS ye yönelik Özel Öğretmenler bulunuyor Çünkü DGS yapısı diğer sınavlara göre farklıdır. DGS kursuda  herhangi bir sebepten dolayı katılamadığınız dersleri farklı gruplarımızda derse girerek telafi edebiliyorsunuz yani konu kaçırma gibi bir durum söz konusu olmuyor.

 

Dgs Kursunda Matematiği zayıf olanlara Temel Matematik programıyla kendinizi diğer adaylara göre yarışa önde başlıyorsunuz. Benim Matematiğim ileri seviyede diyorsanız Dgs kursunda her seviyeye uygun Matematik sınıfları bulunuyor, baştan başlamanıza gerek kalmıyor. Dgs Kursunda  Bire-bir programlari sayesinde yapamadığınız soruları öğretmenlere sorabilme şansına sahip oluyorsunuz. Ayrıca Bu Dgs Kursunda Her Hafta Akıl Yürütme ( Sayısal- Sözel) ve Zeka Oyunları Etkinlikleri yapiliyor bu sayede; Akıl Yürütme (Sözel ve Sayısal) ve Zeka Oyunları Alanında Uzman Öğretmenler Sizleri DGS sınavında karşınıza çıkacak tüm soru çeşitlerine göre eksiksiz olarak hazırlıyorlar. Durum Böyle Olunca Tercihim Bu Yönden Oldu. Sizde Deneyip Görebilirsiniz. Ve Ayrıca ALES KPSS YDS gibi Önemli sınavlar İçin Kursları bulunuyor.İstanbul Kadıköy, Pendik, Ümraniye ve Bağcılardaki DGS kurslarımızda sizleri sınavlara eksiksiz hazırlamanın gururunu yaşamaktayız. Sizlerde bu sınavda başarılı olmak istiyorsanız Uzman Kariyer kurs merkezlerimize bekliyoruz. 

 

Etiketler : DGS Kursu, En iyi DGS Kursu, DGS Kursları, ales kursları yabancı dil kursu yani yds kursları