Dikey Geçiş Sınavına Kimler Başvuruda Bulunabilir?


Dikey Geçiş Sınavına Kimler Başvuruda Bulunabilir?

Dikey Geçiş Sınavına Kimler Başvuruda Bulunabilir?

Yüksek öğretim programlarına dikey geçişli olarak giriş sağlamak isteyen adayların meslek yüksek eğitim kurumları ile açık öğretim ön lisans programlarından mezun olan öğrencilerin dgs sınavına başvuru yapma hakkı bulunuyor. Bunun haricinde söz konusu senede son sınıfta yer alıp staj haricindeki mezuniyet koşullarının taşınması durumunda da Dikey Geçiş Sınavına başvuru yapılabilir.

Meslek Yüksek okulu son sınıfında öğrenim gören öğrencileri ve mezunları ilgili alanlarındaki özel yetenek sınavı ya da merkezi uygulama üzerinden öğrenci kabul eden lisans programlarına geçiş yapılmak istenildiğinde de Dikey Geçiş Sınavına başvuru yapması zorunludur. Bununla birlikte açık öğretim okulu da dahil olmak üzere 4 yıllık üniversite eğitimi gören öğrenciler ve 2 yılını tamamlaması sonucunda 2 yıllık diploma belgesine sahip olan öğrencilerin Dikey Geçiş Sınavına başvurusu onaylanmaz.

 

Bu kapsamda dgs sonuçları hakkında da YÖK’ün kurumsal sitesinden bilgi alınabilir. Ayrıca dgs sınavı ne zaman hakkında da kurum resmi sitesinden bilgi alınabilir.

DGS Kursu detayları için tıklayınız