Ales ne zaman, Ales çıkmış sorular


Ales ne zaman,  Ales çıkmış sorular

Ales ne zaman, Ales çıkmış sorular

Ales Puanı Nerede Kullanılır?

Ales hangi tarihlerde yapılmaktadır, ales ne zaman ? Ales çıkmış sorular nerede bulunmaktadır? gibi sorular yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler tarafından sıklık ile araştırılmaktadır. Başvuru süresi geçtiğim ay içersin de son bulan Alesin ne zaman yapılacağı merak konusu olmaktadır. Bunun ile birlikte Ales için daha önce sorulmuş, çıkmış sorular da öğrenciler tarafından oldukça merak edilmektedir. 50 Türkçe 50 de Matematik sorusundan yani toplam olarak 100 sorudan oluşan Alesin süresi tam olarak 150 dakika olarak belirlenmiştir.
 
Ales başvuru ve sınav tarihi nedir?

İki bin yirmi senesi Ales 1 sınavı üç mayısta yapılacak, sonuçları ise yirmi sekiz mayıs tarihin de açıklanacaktır. Ales için başvurular on üç martta başlayacak olup yirmi üç martta son bulacaktır. Ales sınavına başvurmak isteyen bireyler başvurularını ÖSYM üzerinden online olarak yapabilecektir.
 
Ales puanı nerelerde kullanıla bilinir?

Yüksek öğretim kurumların da okutman, öğretim görevlisi, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve de eğitim öğretim planlayıcısı kadroları için yapılacak olan atamalar da yurt dışı lisans üstü eğitim için gönderilmesi planlanan atamalarda ve lisans üstü eğitime giriş için kullanıla bilinmektedir. Bunun ile birlikte teknik öğretmenler adına mühendislik tamamlama programın da Ales puanı kullanılmaktadır.
 
Ales sınavın da kaç soru vardır?

Sınav da adaylara sözel ve sayısal alandan sorular gelmektedir. Sözel alandan yani Türkçeden 50 soru gelecek olup sayısal alandan da öğrencilere 50 soru sorulacaktır. Öğrencilerin özellik ile muhakemelerini ölçebilmeyi hedefleyen soru tarzı sınavda ağırlık kazanacaktır. Sınav da sorulacak olan sorular belirli yüksek öğretim programlarından kazanılan yeterlilikleri ölçmeyi hedeflememekte olup, farklı alanlardan sınava katılan yüksek öğretim mezunlarının cevaplayacağı tarz da sorular olacaktır.
 
Ales sınavının kapsamı nasıl?

Yeni Ales sınavın da eskiden olduğu gibi sözel 1 ve sözel 2 ya da sayısal 1 ve sayısal 2 gibi bir ayrım bulunmamaktadır. Soru sayısı azaltılmak ile birlikte 50 soru sözel de 50 soru da sayısal alan için de çıkmaktadır.

Yeni yapılacak olan Ales sınavın da soruların içeriğine yönelik olarak ta değişiklikler yapılmıştır. Sözel alan da öğrencilerden dil bilgisi istenmeyecek olup daha çok okuduğunu anlamaya yönelik sorular sorulacaktır. Burada öğrencilerin akıl yürütme becerilerinin ölçülmesi hedeflenmektedir.
Sayısal alana gelindiğin de ise yine öğrencilerin akıl yürütme becerilerini ölçmek an hedefler arasın da yer almaktadır. Analiz etme, yorumlama gibi beceriler de test edilmek istenmektedir. Tüm bunlar ile beraber sayısal sorular mat1 sorularından oluşacaktır.
 
Ales sınavı ne zaman yapılacak?

İki bin yirmi senesinin ilk sınavı olan Ales 1 sınavı üç mayıs tarihin de yapılacaktır. Başvurular ise on üç mart tarihin de başlayacak olup yirmi üç mart tarihin de son bulacaktır. Bunun ile birlikte sınav sonuçları ise takvimler yirmi sekiz mayısı gösterdiğin de açıklanacaktır.

 

Ales kursu seçenekleri için tıklayın