ALES Puan Hesaplama Nasıl Yapılır? 2019 ALES Sınavı Kaç Yıl Geçerli?


ALES Puan Hesaplama Nasıl Yapılır? 2019 ALES Sınavı Kaç Yıl Geçerli?

ALES Puan Hesaplama Nasıl Yapılır? 2019 ALES Sınavı Kaç Yıl Geçerli?

ALES sınavı nasıl hesaplanıyor? En çok merak edilen konu ALES puanı kaç yıl geçerli? Akademik Personel ve Lisanüstü Eğitimi Sınavı 22 Eylül tarihinde gerçekleştirildi. Sınava girecek olan öğrenciler kaç puan alacakları, istedikleri dereceyi alabilecekleri hakkında merak içinde bekleyiş içinde. ALES sınav sonuçları açıklanması sınav değerlendirilmesi ardından açıklanacak. Adaylar bu puanın açıklanmasını heyecan içinde bekleniyor. ÖSYM tarafından yapılan doğru yanlış soru hesaplamaları sonrasında açıklanacak olan puanlar, yanlış soruların doğru cevapları götürdüğünü hatırlatmak isteriz.

ALES puan hesaplama nasıl yapıldığı konusunda internet üzerinde çok araştırma yapılıyor. Diğer biryandan ALES e girenler alacakları puanın kaç yıl geçerli olacağını da merak ediyor. Peki, ALES puanı kaç yıl geçerli? ALES puanı nasıl hesaplanır? ALES, ÖSYM tarafından yılda 3 defa yapılan bir sınavdır. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’nın 2. Sınavı 22 Eylül tarihinde saat 10.15’de gerçekleştirildi. Sınavda ter döken tüm adaylar, çoktan seçmeli sorular arasından doğru yanıtı bulmak için bir biri ile yarıştı. Sınav sonrasında ÖSYM tarafından merak içinde sınavların açıklanması bekleniyor. Sınav sonuçlarının açıklanması için sınav kağıtları ÖSYM tarafından optik okuyucular ile gerçekleştiriliyor. Bilgisayar üzerinden gerçekleştirilen değerlendirmelerin sonuçları ÖSYM tarafından açıklanacak. Açıklanma sonrasında internet üzerinden kişisel bilgilerinizi girerek aldığınız net puanı öğrenebileceksiniz. Konu ile alakalı tüm merak edilen konuları haberimiz içerisinden takip edebilirsiniz.

ALES Puanı Kaç Yıl Geçerli?

ALES puanının kaç yıl geçerli olduğu en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. ALES sınavına girip, sonuçların açıklanmasının ardından ALES den aldığınız puan tam 5 yıl geçerli oluyor.

ALES Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

ALES sınavına girdikten sonra meraklı bekleyişi bir nebze olsun giderebilmek için ALES puan hesaplaması nasıl yapıldığını öğrenmek isteriz. Kendi kendimize puanı hesaplayarak bir nebze olsun merakımızı gidermek için netimizi çıkarmaya çalışırız. Bunun için ALES puan hesaplaması nasıl yapıldığını hep mera etmişizdir.

Çoktan seçmeli olarak katıldığımız sınavda ÖSYM tarafından kağıtlar optik okuyucular eşliğinde bilgisayar ortamında hesaplanıyor. ALES sınavına giren adayların doğru ve yanlış soru cevap sayısı hesaplanır. Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının 4/1 i çıkarılır. Açılımını yapacak olursak 4 yanlış 1 doğru cevabı götürür. Sınavı geçerli olan tüm adayların test yanıtlarında doğru yanıt sayısı, yanlış sayısı hesaplandıktan sonra ham puan sayısı ve standart sapma sayısı hesaplanır.

Ham puanlar, ortalaması 50, standart sapması 10 olan puanlara dönüştürülür. Eşit ağırlık ve sayısal olarak hesaplama yapılır. Sayısal ağırlıklı, eşit ağırlık ağırlıklı, sözel ağırlıklı olacak şekilde 3 puan hesaplanır. Sonrasında net puanlar ortaya çıkarılarak ÖSYM tarafından sizlere puan sayınız işlenir. Puanlara ÖSYM tarafından açıklama sonrası erişebilirsiniz. Kişisel bilgilerinizi internet üzerinden ÖSYM sayfasından öğrenebileceksiniz.