ALES Sınav Konuları


ALES Sınav Konuları

ALES Sınav Konuları

Sayısal ve sözel soru konularından oluşmakta olan ALES sınavında adaylara toplamda 100 adet soru sorulmaktadır. ALES sınav konuları ALES sınavına hazırlık aşamasında ALES kursları tarafından detaylı bir şekilde anlatılmakta, deneme sınavları ve deneme testleri ile adaylar sınava hazırlanmaktadır. Büyük bir merak ile beklenmekte olan 2021 yılı ALES sınavının tarihi ve konuları belli oldu. 2021 ALES sınavına hazırlanan kişiler sınava hazırlık aşamasında 2021 yılı ALES sınav konularının geçmiş yıllarda gerçekleşen sınav konularından oluşacağını öğrendi. ALES sınav soruları 50 adet Türkçe ve 50 adet matematik sorusundan oluşmakta ve sınavdan başarılı bir ortalama alabilmek için hem sözel hem de sayısal konulara iyi bir şekilde çalışılmalıdır.

ALES Sınavı Matematik Konuları

ALES sınavında 50 soru matematik konularından oluşmaktadır. ALES sınavına hazırlıkta matematik konuları arasında çalışılacak konular şu şekildedir. Temel kavramlar, çözümleme, bölme ve bölünebilme, asal çarpanlar, rasyonel sayılar, sıralama, basit eşitsizlikler, mutlak değer, üslü sayılar, köklü sayılar, denklemler, çarpanlara ayırma, özdeşlikler, yaş problemleri, sayı ve kesir problemleri, oran ve orantı, işçi ve havuz problemleri, hareket problemleri, yüzde problemleri, kar ve zarar hesaplama problemleri, faiz problemleri, kümeler, karışım problemleri, işlem ve sayısal mantık  2021 ALES sınavında çıkacak olan matematik konuları arasında yer almaktadır. Doğru açılar, üçgende açılar, üçgende uzunluk ve alan, üçgende açıortay, üçgende kenarortay, üçgende benzerlik, dörtgenler, çemberler, daire, analitik geometri ve katı cisimler de ALES sınavı konuları arasında çalışılması gereken geometri konularını içermektedir.

ALES Sınavı Türkçe Konuları

ALES sınavında 50 soru türkçe konularından oluşmaktadır. ALES sınavına hazırlıkta türkçe konuları arasında çalışılacak konular şu şekildedir. Sözcükte anlam, cümlede anlam, anlatım biçimleri, sözel mantık, anlatım bozuklukları ve paragraf 2021ALES sınavında çıkacak olan Türkçe konuları arasında yer almaktadır. 2021 yılı ALES sınav konularının geçmiş dönem sınav sorularından çıkacağı bildirilmişti. 2021 ALES sınavına hazırlıkta geçmiş dönem sınav konuları üzerinden çalışma sağlamak sınava en iyi hazırlanma yöntemi olacaktır ve sınava daha hakim bir şekilde katılım sağlamanıza yardımcı olacaktır.