AÖL Kayıt Yenileme Son Gün Tarihi Nedir? Açık Lise Kayıt Yenileme Nasıl Yapılır? 2021 AÖL Sınav Tarihleri


AÖL Kayıt Yenileme Son Gün Tarihi Nedir? Açık Lise Kayıt Yenileme Nasıl Yapılır? 2021 AÖL Sınav Tarihleri

AÖL Kayıt Yenileme Son Gün Tarihi Nedir? Açık Lise Kayıt Yenileme Nasıl Yapılır? 2021 AÖL Sınav Tarihleri

AÖL sınav tarihleri sınava katılım sağlayacak olan tüm adayların merak konusu olmaya devam ediyor. Milyonlarca adayı yakından ilgilendirmekte olan sınav tarihleri ve yenileme tarihleri için açıklamalar gelmeye devam ediyor. Öğrenciler için AÖL kayıt yenileme son gün ve son tarihi nedir? ve AÖL 3. dönem sınavları 2021 ne zaman? Sorularına büyük bir heyecanla yanıt arıyor. Beklenen soruların cevabı yavaş yavaş açıklanmaya ve internet sitesi üzerinden yayınlanmaya başladı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzası ile illere gönderilmekte olan yazıda, açık öğretim okullarının 2020-2021 yılı eğitim ve öğretim yılı 3. dönem sınavlarının da online olarak gerçekleşeceği belirtildi. Büyük bir heyecan ve büyük bir merakla beklenen AÖL sınav tarihleri 2021 haberimizde.

Açık öğretim Lisesi 3. dönem sınavları ile ilgili araştırmalar hızla devam ediyor. Sınava katılım sağlamak isteyen binlerce aday AÖL 3. dönem sınavları ne zaman yapılacak sorusunun cevabını araştırmaya devam ediyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzası ile illere gönderilmekte olan yazıda, açık öğretim okullarının 2020-2021 yılı eğitim ve öğretim yılı 1. dönem ve 2. dönem sınavlarının çevrim içi yapıldığı gibi 3. dönem sınavlarının da online olarak yapılacağı belirtildi. İşte konuyla ilgili tüm ayrıntılar yazımızın devamında..

AÖL Sınavları Ne Zaman?

Açık Öğretim Lisesi 2020-2021 yılı eğitim ve öğretim 3. dönem sınavlarının 03 Temmuz 2021 tarihi ile 04 Temmuz 2021 tarihlerinde gerçekleşeceği duyuruldu. Sınavlar 03 Temmuz 2021 tarihi saat 09.30′ dan 07 Temmuz 2021 tarihi saat 23.59′a kadar intenet üzerinden online olarak gerçekleşecek.

AÖL Kayıt Ve Kayıt Yenileme İşlemleri Ne Zaman?

Açık Öğretim Kurumları ilk defa kayıt yaptıracak olan kişilerde yeni kayıt ve kayıt yenileme işlemlerine 30 Nisan 2021 tarihinden 17 Mayıs 2021 tarihine kadar ara verdiğini duyurdu. Kayıtlar 17 Mayıs 2021 tarihinden 11 Haziran 2021 tarihi mesai bitimine kadar gerçekleşecektir.

AÖL Online  Sınavı Nasıl Uygulanacak?

* Sınava katılım sağlamak isteyen öğrenciler, kendilerine atanan derslerden oluşmakta olan testleri sınav takviminde yer alan tarihler arasında online sınav sistemine giriş yaparak tamamlayacaklardır.

* Sınava katılım sağlamak isteyen öğrenciler, aynı eğitim öğretim yılı ve dönemi için uygulanacak olan sınavlardan sadece birine katılım sağlayabilecektir.

* Öğrenciler, T.C. kimlik numara ve şifreleri ile AÖK Bilgi Yönetim Sistemine online sınav kapasitesinde giriş sağlayarak online sınav uygulamasına katılım sağlayabilecektir. Sınav başvurusu olmayan ve tüm derslerinden sınavını tamamlayan öğrenciler sınav süresinin sonuna kadar AÖK Bilgi Yönetim Sistemine giriş yapamayacaklardır.

* Online sınav uygulaması, çoktan seçmeli 4 (dört) seçenekli ve her bir ders için ayrı ayrı olmak üzere  20 adet sorudan oluşacak testler hâlinde gerçekleştirilecektir. Sınavda her bir dersin testi için 25 dakika süre uygulanacaktır.

* Seçilen derse ait sınav, “Sınava Başla” butonu ile başlatıldıktan sonra, soru sayfasında “Kaydet ve İlerle” butonu ve bunun yanı sıra kalan sınav süresini gösteren sayaç olacak, son soruda ise “Kaydet ve İlerle” butonu yerine ‘Sınavı Bitir' butonu yer alacaktır.

* Öğrenciler, cevap verdikleri soruya değiştirme yapabilmek için tekrar geri dönüş yapamayacaklardır.

Açık Lise (AÖL) Kayıt Yenileme Nasıl Yapılır ?

18 yaşından gün almamış olan Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin yılda 2 dönem, 3. Dönem sınavının ilk günü itibari ile 18 yaşından gün almış olanların ise yılda 3 dönem kayıt yenilemeleri zorunlu tutulmaktadır.

Öğrenciler, sınavlara giriş yapabilmek için kayıt yenileme işlemi gerçekleştirerek ders seçimi yapmak zorundadırlar. Kayıt Yenileme tarihleri, Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü tarafından belirlenen iş takviminde resmi internet sitesi üzerinde yayınlanır.

Kayıt Yenileme İşlemi İçin Takip Edilecek Adımlar

1. Adım: Bankaya Kayıt Yenileme Ücretini Ödenmesi Gerekir.

Açık Öğretim Lisesine kayıt yenileyecek olan öğrenciler, her yıl belirlenmekte olan Kayıt Yenileme Katılım Bedelini ödemek zorundadırlar. 2016 yılında, bir dönem için Kayıt Yenileme ücreti, 35 TL olarak belirlenmiştir.

Sınava katılım sağlayacak olan öğrenci adayı, T.C. Kimlik numarasını beyan ederek Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası ya da Halk Bankasının herhangi bir şubesine giderek Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü, MEB Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü hesabına, 30 TL tutarında para ödeyecek ve dekontu muhafaza edecektir. (Not: Halk Bankası bu işlem için ek olarak ayrıca havale ücreti talep etmektedir.)

Kayıt Yenileme bedelinin 5 TL' si ise Halk Eğitim veya Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü Okul Aile Birliklerinin vereceği banka hesap numarasına ya da söz konusu okullardaki ilgili görevliye makbuz karşılığında ödenecektir.

Kayıt Yenileme işlemi için Katılım Bedelinin ödendiği tutar, sistem üzerinden otomatik olarak gözlemlenebilmektedir. Sisteme düşmeyen yani sistem üzerinde görünmeyen ödemeler, kayıt yenileme işlememizin gerçekleşmesini engeller. Bu gibi olumsuz durumlarla karşı karşıya kalmamak için Katılım Bedelinizi doğru hesaba yatırdığınızdan emin olunuz.

Öğrencilik durumu sistem üzerinde aktif ve donuk olanların kayıt yenileme işlemleri 2015-2016 Eğitim Öğretim yılı II. Döneminden itibaren Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi Tarafından otomatik olarak sistem tarafından yapılmaya başlanmıştır. Kayıt yenileme işlemi otomatik olarak yapılan öğrencilerimiz Halk Eğitimi Merkezi ya da Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğüne kitap, diploma veya resmi yazı vb. almak için müracaat ettiklerinde kendilerinden 5TL Kayıt Yenileme katılım tahsil edilecektir. Öğrencilerimizin ikinci bir defa katılım bedeli ödememesi için bulunulan dönem adına ödenmiş olan 5TL katılım bedeli makbuzunu mutlaka saklamaları ve bu makbuzu mutlaka yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

2. Adım: Kayıt Yenileme İşlemi

Öğrencilik durumu sistem üzerinde aktif ya da donuk olarak görünmekte olan öğrenciler, katılım ücretini anlaşmalı bankalara yatırdığı günün mesai saatinin bitmesini bekleyecekler.

Öğrencilik durumu sistem üzerinde silik olan öğrenciler Halk Eğitimi Merkezi ya da Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüklerine müracaat ederek kayıt yenilme işlemlerini gerçekleştirebilecektir.

3. Adım: Derslerinizi Seçiniz

Öğrencilik durumu sistem üzerinde aktif hâle gelen öğrenciler, sisteme giriş yaparak sınava girecekleri dersleri seçerler.
Ders seçimindeki tüm sorumluluk tamamen öğrencinin kendisine aittir.

Kayıt Yenileme Döneminde Kimler Kayıt Yenileme İşlemini Yaptırmalı?

İçinde bulunulan dönem itibari ile Açık Öğretim Lisesinde öğrencilik durumu Aktif, Donuk ve Silik durumdaki öğrenciler kayıt yenileme işlemini gerçekleştirebilmektedir.