Dgs Tercih Ne Zaman?


Dgs Tercih Ne Zaman?

Dgs Tercih Ne Zaman?

Dikey Geçiş Sınavına katılım gösteren ve başarı puanını öğrenen üniversite adayları,bir an önce üniversite tercihinde bulunmak için sabırsızlanıyor. DGS tercihleri, ÖSYM üzerinden yapılacak. DGS tercihlerinin ne zaman başlayacağı ve 2020 DGS tercih kılavuzunun ne zaman yayınlanacağı gibi sorular cevap bekliyor. DGS sınavı ile üniversiteye yerleşmek isteyenler taban puanları öğrenmek istiyor. İşte DGS tercih işlemlerine yönelik merak edilenler…

Dgs Tercih Süreci Ne Zaman?

DGS tercih işlemleri için henüz tarih verilmedi. ÖSYM tarafından, DGS tercihleri için tarih aralığı ile ilgili duyuru yapıldığında bunu haberimizin içeriğinde sizlerle paylaşacağız.

Yerleştirme Nasıl Yapılacak?

Yerleştirme işlemi, adayların 2020 DGS’de almış oldukları puanları, puanlarına göre yapmış oldukları tercihleri ve yükseköğretim programlarının kontenjan ve şartları göz önünde tutularak bilgisayarla yapılacaktır. DGS  tercihleri sonrasında programlara yerleştirme gerçekleştirilirken en önemli unsur puandır. Aynı programı tercih etmiş iki adaydan ilki birinci tercihinde diğer aday 6 tercihinde aynı programı seçtiğinde 2 adayın puanı 1 adaydan daha yüksekse ve ikinci aday ilk 5 tercihine puanı yetmemesi nedeniyle yerleştirilmemişse bu programa iki aday puanı daha yüksek olduğu için yerleştirilecektir. Puan eşitliği söz konusu olursa büyük ağırlıkla katılan standart puanı yüksek olan aday tercih yapılan programa yerleştirilecektir. Puan eşitliği devam ediyorsa, ÖBP yüksek olana öncelik verilecektir. Eşitlik hala söz konusu ise daha üst tercihte programı tercih edene öncelik verilecektir. Eldeki tüm verilerin ve tercihlerin eşit olması durumunda yaşı küçük olan adaya öncelik verilecektir.