DHBT Kursu


DHBT Kursu

DHBT Kursu

DHBT 2020 Kurs kayıtlarımız Devam Etmektedir. Sizde DHBT Sınavını Kazamak İstiyorsanız DHBT Kurslarımıza Kayıt Yaptırabilirsiniz. Uzman Kariyer Akademi DHBT Kursu Alanda Türkiye’nib En tecrübeli  yenilikçi kadrosuna sahiptir. İki yılda bir yapılan DHBT Sınavlarına her yıl İstanbuldaki tüm şubelerinde DHBT kursu düzenleyen Uzman Kariyer Akademi DHBT kurslarında her zaman ilkleri başaran öncü kurum olduğunu ispatlamıştır. DHBT kurslarımızda her dönemde Yüzlerce öğrencimizin Diyanet İşleri Başkanlığını Kariyer hedeflerine ulaşmaların Gururunu yaşıyoruz.

DHBT Kurslarımıza (  Örgün Gruplarımıza)  Önkayıt Yapmak İçin Linki Tıklayınız.

 

Online DHBT Kurslarımıza Kayıt Yaptırmak İçin Linki Tıklayınız.

 

DHBT 2020 Eğitim Öğretim Dönemine Hazırlık Erken Kayıt Kampanyamız Başlamıştır.

DHBT kurslarımıza kayıt olmak için eğitim danışmanlarımızı arıyabilir veya Önkayıt Başvuru Formunu Doldurabilirsiniz.

 

DHBT Hakkında Genel Bilgiler

DHBT sınavı Kur'an kursu öğreticisi, İmam Hatip ve müezzin- kayyım kadroları için yapılan bir sınavdır. DHBT sınavı Diyanet İşleri Başkanlığınca ÖSYM tarafından yapılmaktadır. DHBT sınav ile ilk defa açıktan veya sözleşmeli atanacak adayların kadroları belirlenmektedir. Adayların, her bir unvan için gerekli yeterliğe sahip olmaları gerekmektedir. DHBT sınavına başvuru yapacak adayların Kamu Personeli Seçme Sınavı ( KPSS) puanına sahip olmaları gerekmektedir. KPSS puanın ile belirlenen,  kadro sayısının 3 katı adayın sözlü sınav sonucu başarısına göre yapılmaktadır.

 

DHBT Sınavına Kimler Katılabilir?

DHBT sınavına başvuru yapacak adayların KPSS başvuru koşullarını taşıması gerekmektedir. DHBT alınan puan 2 yıl geçerlidir. Yani 2020 DHBT puanı 2022 yılına kadar geçerlidir. Ön lisans, lisans ve ortaöğretim düzeyindeki mezun durumunda olan adayların 2018 DHBT kendi düzeylerinde girebilirler. Ortaöğretim ön lisans ve lisans son sınıf okuyan öğrencileri, ayrıca DHBT puanı iki yıl geçerli olduğunda 2 yıl içerisinde mezun olabilecek ön lisans, lisans ve lise öğrencileri de sınava başvuru yapabilirler.

 

DHBT Sınav Başvuruları

Kur'an kursu öğreticisi, İmam-Hatip ve müezzin-kayyum kadrolarına açıktan veya sözleşmeli atanacak adayların belirleneceği DHBT sınavı başvuruları 29 Eylül ile 7 Ekim 2020 tarihleri arasında yapılacaktır. Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) sınavı 22 Kasım 2020 Pazar günü saat 09.30’ da yapılacaktır. DHBT sınav sonuçlarını 17 Aralık 2020 tarihinde açıklanacağı belirtilmiştir. ÖSYM tarafından yapılacak sınavda adaylar toplamda 40 soru oluşan bir test verilecektir. DHBT sınavı, soru için verilecek süre 60 dakikadır. ÖSYM tarafından yapılan DHBT sınavı için ÖSYM'nin resmi internet sayfasından sınav yeri ve saati ile ilgili öğrenebilirsiniz. ÖSYM resmi internet sayfası için T.C. kimlik numaranız ve şifrenizin gerekmektedir.

 

 Mülakat Sınavı

Diyanet işleri başkanlığı adayları mezuniyet durumlarına göre gruplara ayırmaktadır. Her grup için belirli sayılarda kişiler belirlenmektedir. Her bir grup için alınacak kadro sayısının 3 katı aday mülakat sınavına çağrılacaktır. Diyanet İşleri Başkanlığı internet sitesinden personel alım duyurusu yayınlanacaktır. Bu ilan sonrasında adayların belirlenen süreler içerisinde mülakat başvurularını yapmaları gerekmektedir. Mülakat sınavına girmeye hak kazanacak adaylar Diyanet’in resmi adresinde sınav giriş alabilirler. KPDS’den yeterli puana sahip olan kişiler mülakata başvuru yapabilirler. Sözlü sınavda başarı elde eden adaylardan yüksek puandan başlayarak kontenjan sayısına kadar aday tercih hakkı kazanacaktır. Tercih hakkı elde eden adaylar, en fazla 25 yere tercihte bulunabilecekler.

 

DHBT Soruları

DHBT sınavında test şeklinde toplam 40 soru sorulacaktır. DHBT 1 konuları tüm adaylar için geçerlidir. DHBT 1 için adaylar, İnanç Esasları, Kur’an Bilgisi, İslam İbadet Esasları, Siyer ve İslam Ahlakı konularından sorumlu olacaklardır. DHBT 2 ortaöğretim adayları, Tefsir, Fıkıh, Kelam, Hadis, Karşılaştırmalı Dinler Tarihi, İslam Tarihi, Dini Hitabet derslerinden seçilen konulardan sınava tabii tutulacaktır. DHBT lisans ve ön lisans düzeyinde girecek öğrenciler, Tefsir, Tefsir Usulü ve Tarihi, İslam İbadet Esasları, İslam Hukukuna Giriş, Hadis, Hadis Tarihi ve Usulü, İslam İnanç Esasları, Kelama Giriş, İslam Mezhepler Tarihi, Yaşayan Dünya Dinleri, İslam Kurumları ve Medeniyeti derslerindeki konulardan sorular hazırlanacaktır.

 

DHBT Sınavı Hakkında Bilgiler

DHBT sınavı Kur’an kursu öğreticisi, İmam Hatip ve müezzin kayyım sözleşmeli veya açıktan atanacak kadrolar için Diyanet Başkanlığı tarafından düzenlenmektedir. Sınav Diyanet İşleri Başkanlığınca ÖSYM tarafından yapılmaktadır. Sınava girecek adayların KPSS de yeterli puan alması gerekmektedir. DHBT sınavında toplamda 40 soru sorulmaktadır. DHBT sınav yerlerinizi için ÖSYM’nin resmi internet sitesine bakabilirsiniz. Adayların giriş belgeleri ve nüfus cüzdanları ile birlikte en az 1 saat öncesinde sınav yerlerinde bulunmaları gerekmektedir.