Kpss Başvurusu Ve Sınavı Ne Zaman


Kpss Başvurusu Ve Sınavı Ne Zaman

Kpss Başvurusu Ve Sınavı Ne Zaman

Kpss Başvurusu Ve Sınavı Ne Zaman

Üniversite mezunlarının sayısı her geçen gün artmaktadır. Durum böyle olunca da iş bulma imkanları gittikçe düşüyor. Çok sayıda işsiz genç iş bulma imkanıyla zamanını geçiriyor. ÖSYM'nin düzenlediği Kamu Personeli Seçme Sınavı bu konuda büyük öneme sahiptir. Kamu Personeli Seçme Sınavı olarak bilinen KPSS gençlerin iş bulması için büyük bir umut kaynağı oldu. Gençler aylarca bu sınav için hazırlanıyorlar. KPSS için sınav tarihinden 1-2 yıl öncesinden itibaren çalışmaya başlayan gençler sınav başvuru tarihlerini de büyük bir heyecanla bekliyorlar. Bu sene KPSS ne zaman yapılacak, 2020 KPSS başvuruları ne zaman bu yazımızda bundan bahsedeceğiz.

 

KPSS BAŞVURU TARİHLERİ

KPSS sınavı en son 2019 yılı temmuz ayında gerçekleşti. Gençler bu sınav sonuçlarını sabırsızlıkla bekledi. 29 Ağustos tarihinde de sınav sonuçları açıklandı. Sınavdan bekledikleri sonucu alamayan kişiler ara vermeden 2020 yılında yapılacak sınav için hazırlanmaya başladılar. Bu noktada en çok merak edilen konu sınav başvuru tarihleri ve sınavın yapılacağı tarihler oldu. 2020 KPSS başvuruları ne zaman yapılacak? Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi sınav başvuru tarihlerini açıkladı. KPSS başvuruları 5 Mayıs 2020 ile 20 Mayıs 2020 tarihleri arasında yapılacak.

Sınav başvurusu yapılırken iki şeye dikkat edilmelidir. Bunlardan biri ilk işlem olarak karşımıza çıkan internet başvurusudur. Adaylar ilk olarak internet başvurusu yapmalıdır. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinin internet sitesindeki aday işlemleri menüsünden ilk başvurunuzu yapabilirsiniz. Bir sonraki aşama sınav ücretinin yatırılmasıdır. ÖSYM'nin anlaşmalı olduğu bankalardan ve bu bankaların atmlerinde sınav ücretini yatırabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki sınav ücretini yatırmayan adayların başvuruları geçerli sayılmayacaktır. Sınav ücretleri de sınav başvuru tarihleri içerisinde yatırılmalıdır. Başvuru tarihleri geçtikten sonra sınav ücreti yatırılamaz.

 

KPSS SINAV TARİHLERİ

2020de yapılacak olan KPSS sınavı ne zaman? Başvuru tarihlerini öğrenen adayların en merak ettiği konu KPSS sınavı ne zaman yapılacak sorusudur. Kamu Personeli Seçme Sınavı alan bilgisi olarak 2 günde yapılacak. 1. sınavlar 25 Temmuz 2020 tarihinde yapılacak. 2. sınav günü ise 26 Temmuz 2020 olarak belirlendi. Adayların akıllarındaki KPSS ne zaman yapılacak sorusundan sonra biraz da içerik hakkında bilgi vereceğiz.

 

SINAV İÇERİĞİ

Ülkemizde yıldan yıla yapılan sınavların ismi ya da içeriği değişebilmektedir. Kamu Personeli Seçme Sınavı da uzun zamandır bu isimle karşımızda olsa da sınav soruları ve türleri sene içerisinde değişmiştir.

KPSS genel kültür ve genel yetenek olarak iki bölümden oluşmaktadır. Bu sene yapılacak sınavda toplamda 120 soru bulunmaktadır. Bu 120 sorunun 60 tanesi genel kültür 60 tanesi de genel yetenek sorusudur. Genel yetenek soruları Türkçe ve matematik konuları ile sözel ve sayısal bölüm olmak üzere iki kısımdan oluşur. Genel kültürde ise daha çok tarih, coğrafya ve vatandaşlık konuları bulunuyor.