KPSS Puan Hesaplama 2021


KPSS Puan Hesaplama 2021

KPSS Puan Hesaplama 2021

Kamu personeli olmak isteyen adaylar heyecanlı bir bekleyiş içinde KPSS sınavının oturumlarını bekliyor. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı tarihleri belirlendi. Bunun üzerine memur olmak isteyen tüm adaylar hazırlıklara başladı. Sınava girecek öğrenciler sınav sonrasında hesaplamanın nasıl yapılacağı hakkında araştırma yapmaya başladı. KPSS puan hesaplama nasıl yapılır? Puan hesaplarken nelere dikkat etmeliyiz?

KPSS Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

KPSS sınavından çıkan adaylar büyük bir heyecanla kendi hesaplarını yapmaya çalışacak. Hesaplamalar doğrultusunda tahmini olarak puan hesabının kaç geleceğini öğrenecek. Resmi açıklamalar doğrultusunda ise asıl alınan puanlar Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından açıklanacağı belirtildi.

KPSS sınavı sonrasında puan hesaplaması yapmak isteyenler için puan hesaplama her zaman olduğu gibi yapılacak. İşte puan hesaplama;

  • İlk olarak her zaman olduğu gibi sınav sonrasında yanlış puanlar doğruyu götüreceği için ham puanı hesaplamak gerekiyor. Yani testte ki doğru cevap sayısı yanlış puan sayısından 4/1’i çıkarılarak ham puan tespit edilecek.
  • Bu puanların standart puan ve sapma puanı hesap edilecek.
  • Ya da hesaplama sayfalarından doğru rakamları girerek otamatik olarak hesap yapabilirsiniz.

Asıl puanları öğrenmek için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezinin resmi sayfasından TC kimlik numaranızı ve giriş şifreniz ile öğrenme imkanına sahipsiniz. Sınav sonrasında sizde belirtilen tarihte anında öğrenin.