KPSS Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?


KPSS Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

KPSS Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

KPSS sınavına katılacak öğrencilerin en fazla merak ettikleri konuların başında, KPSS puan hesaplama nasıl yapılır? Sorusunun cevabı gelmektedir. Puan hesaplama sayesinde adayların resmi sonuçlar açıklanana kadar, alacakları sonucu tahmin edebilmeleri mümkün olmaktadır.

Alınacak puanın hesaplanması, farklı internet araçlarıyla rahatlıkla yapılabilmektedir.

KPSS Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

ÖSYM kurumu tarafından verilen bilgilere göre, puan hesaplamasının şu şekilde yapılması gerekmektedir.

Sınav testlerinin tamamının, kendi içerisinde değerlendirilmesi mümkün olacaktır. somut bir örnek verecek olursak, Genel Yetenek için verilen doğru cevapların toplamından, yanlış cevapların toplam sayısının dörtte birinin çıkarılmasıyla öncelikle ham puanların bulunması gerekmektedir. Bulunan ham puan ortalamasıyla sapmalarının kullanılması suretiyle de, standart puanlar hesaplanmaktadır.

ÖABT kapsamına dahil olan ve sınava tabi olmayan İtalyanca, Japonca, İspanyolca, Rusça, Fransızca, Çince, Arapça ve Almanca dilleri için yapılan öğretmen atamalarında ise, KPSSP120 puan türünün kullanılacağı bildirilmiştir. Burada ise e-YDS ve YDS/1 sonuçlarının kullanılması gerekecek.

KPSSP120 puan hesaplamalarında, YDS standart sapma değerleri ve YDS puan ortalamalarının yabancı dile göre ayrı ayrı hesaplanmasının ardından, sınava katılanların standart puanları hesaplanmaktadır.

Adayların bu testler için hesaplamaya alınabilmesi için, minimum 1 net puanının bulunması gerekmektedir. Yabancı Dil Sınavında 1 net puanı olmayanların, yabancı dil standart puanının ise yine hesaplanmayacağı belirtilmektedir.

Hesaplamalarda ise yargının ya da ÖSYM Başkanlığının iptal ettiği sorular, değerlendirilmeye alınmayıp sadece geçerliliği devam eden soruların puan değerlendirmesi yapılacak.

Tabloya Göre Hesaplama

Aşağıda verdiğimiz ilk tabloda test sonuçlarında alınan standart puanlar, sonraki tabloda ise KPSS puan türleri gösterilmektedir. Test sonuçlarında Yabancı Dil Sınavı puanlarıyla alınan standart puanların kullanılmasıyla, ASP hesaplaması yapılacak.

KPSS puan hesaplama, ASP kullanılarak yapılmaktadır. Hesaplamalar için, aşağıda verdiğimiz formül kullanılmaktadır. İmam-Hatip Lisesi Meslek Dersleri ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi için, sınav olan kişilerin iki ayrı şekilde KPSSP121 puanı hesaplanmaktadır.

KPSS Lisans Sınavı Puanı Nasıl Hesaplanır?

Temel kısmı için Genel Kültür 60 ve Genel Yetenek 60 olan 120 soruluk testler, KPSS lisans sınavının temel dersleridir. Bu derslere, puanların hesaplanabilmesi için kesinlikle girilmelidir. Aksi halde KPSS hesaplanamaz.