ÖSYM Duyurdu: 2021 ALES Sınav Puanı Kaç Yıl Geçerli?


ÖSYM Duyurdu: 2021 ALES Sınav Puanı Kaç Yıl Geçerli?

ÖSYM Duyurdu: 2021 ALES Sınav Puanı Kaç Yıl Geçerli?

ALES kısaltılması ile bilinmekte olan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı, yıl içerisinde farklı tarihlerde düzenlenmekte olan bir sınavdır. Akademik kariyer hedefi olan tüm adayların katılım sağlamakta olduğu ALES sınavına ilişkin en çok merak edilen konuların başında ise ALES puanı kaç yıl geçerli sorusu yer almaktadır. ÖSYM tarafından konuyla ilgili bilgi verilirken ALES sınav puanı kaç yıl geçerli sorusu da böylelikle yanıt bulmuş oldu.

İleriki yaşamında Akademik kariyer düşünmekte olan adaylar, Akademik kariyer sahibi olabilmek için öncelikle ALES sınavına katılım sağlayarak başarılı bir puan ortalaması almak zorunda. Akademik kariyer sahibi olabilmek için Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına katılım sağlamak ve bu sınavdan başarılı bir sonuç almak gerekiyor. ALES sınavı ise yıl içerisinde çeşitli tarihlerde gerçekleştiriliyor.

2021 ALES Puanı Kaç Yıl Geçerli?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı hakkında sınava katılım sağlamak isteyen adaylar tarafından en çok merak edilen konulardan biri de ALES puanı kaç yıl geçerli sorusudur. Milyonlarca aday tarafından merak edilmekte olan bu konu ÖSYM tarafından netlik kazandı ve ALES sınav puanı kaç yıl geçerli oluyor sorusu ÖSYM tarafından yanıt buldu. Detaylar ise şu şekilde;

ALES sınavında her test için, sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülmektedir.

Böylece her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için "sayısal", "sözel" ve "eşit ağırlıklı" olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır.

Merak edilen esas sorunun cevabı ise sınavdan alınan puanlar sınav sonuçlarının açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl geçerli olacaktır.