SPK Kursları


SPK Kursları

SPK Kursları

Sermaye piyasası kurulunun kısaltımı olarak bilinmekte olan SPK sınavı sermaye piyasası kurulu tarafından gerçekleştirilmekte olan bir sınavdır. Sermaye piyasası kurulunda herhangi bir görevde çalışmak isteyen kişilerin SPK sınavından başarılı bir şekilde geçmiş olmaları zorunlu tutulmaktadır. Zorunlu olarak tutulan bu sınavdan başarılı sonuç alabilmek için SPK kurslarına katılım sağlayabilir ve sınava daha bilinçli bir şekilde hazırlanabilirsiniz. Uzman kariyer alanında uzman öğretmen kadrosu ile sizi sınava hazırlarken aynı zamanda gerçekleştirdiği deneme sınavları ile bilgilerinizi test etmekte ve sizlere özel programlar hazırlayarak eğitim vermektedir.

SPK Lisansının Önemi

SPK lisansı sahibi olan bir kişi sermaye piyasası kurulunun herhangi bir bölümünde çalışmaya hak kazanabilir. Eğer SPK sınavından başarılı sonuç alamazsanız sermaye piyasası kurulunda hiçbir şekilde çalışamazsınız. SPK sınavı günümüzde internet ortamı üzerinden de gerçekleştirilmektedir ve bu sınav lisanslama sınavı düzeylerine göre kendi arasında 3 yönteme ayrılmaktadır. Yüksek pozisyonlarda görev alarak çalışmak isteyen kişilerin SPK lisansı olması zorunludur. Günümüzde kamu ve özel sektörler üst düzey yönetici olarak çalıştırmak istedikleri kişilerden artık SPK lisansı istemektedir. Bu sebeple SPK kurslarına katılım sağlamak ve SPK lisansına sahip olmak büyük önem taşımaktadır.

SPK Kurslarının Faydaları

SPK kursları SPK lisansı alabilmek için büyük önem taşımaktadır. Uzman kariyer öğrencilerini eğitim seviyelerine göre gruplandırarak uzman eğitim kadrosu ile sınava hazırlamakta ve daha önce sınavda çıkan soruları da baz alarak deneme testleri yapmaktadır. SPK 8 farklı lisans türü barındırmaktadır. Uzman kariyer ayrılan bu 8 farklı lisansta her alanda eğitim vermekte ve öğrencilerini sınava hazır hale getirerek başarı oranını yükseltmektedir. Banka ve aracı kurumlarda, kuruluşlarda üst düzey yönetici olarak çalışmak için SPK lisansına ihtiyaç duyulmaktadır ancak düzeylere göre farklılık gösteren lisanslarda yöneticilik için düzey 2 ve düzey 3 lisanslarının bulunması zorunludur. Düzey 1 lisansı sadece sermaye piyasası kurulunda çalışmak için yeterli olmaktadır. SPK kursları sınava hazırlamanın ve eğitimin yanı sıra düzeyler konusunda ve lisansların geçerliliği konusunda da bilinçlendirerek doğru bir şekilde yönlendirme yapmaktadır.