YKS Sonuçları 2022 Ne Zaman Açıklanacak? AYT, YDT, TYT 2022 Üniversite Sınavı YKS Sınav Sonuçları Açıklandı Mı?


YKS Sonuçları 2022 Ne Zaman Açıklanacak? AYT, YDT, TYT 2022 Üniversite Sınavı YKS Sınav Sonuçları Açıklandı Mı?

YKS Sonuçları 2022 Ne Zaman Açıklanacak? AYT, YDT, TYT 2022 Üniversite Sınavı YKS Sınav Sonuçları Açıklandı Mı?

YKS sonuçları 2022 ne zaman açıklanacak diye merak eden milyonlarca kişi için ÖSYM’den duyuru geldi. ÖSYM’nin yayınlamış olduğu takvime göre 2022 YKS sonuçları 20 Temmuz 2022 tarihinde açıklanacak.  YKS sonuçlarına ÖSYM’nin resmi internet sitesi üzerinden T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş sağlanarak kolay bir şekilde erişim sağlanabilecek. Mobil uygulama ve resmi internet sitesi üzerinden sonuçları kolay bir şekilde öğrenebileceğiniz gibi ÖSYM’nin yapmış olduğu tüm duyuruları da online olarak güncel bir şekilde takip edebilirsiniz. AYT, YDT, TYT, 2022 Üniversite Sınavı YKS Sınav sonuçlarının da 20 Temmuz 2022 tarihinde açıklanacağı ÖSYM tarafından tüm adaylara duyuruldu.

2022 YKS Sınav Sonuçları

2022 YKS sınavına yaklaşık olarak 3 milyon adayın katılım sağladığı söyleniyor. AYT, YDT ve TYT sonuçlarının ne zaman açıklanacağı konusunda ÖSYM duyuru yaptı. 20 Temmuz 2022 tarihinde açıklanacağı ÖSYM tarafından duyurulan sınav sonuçlarının değerlendirmenin daha önceden bitmesi durumunda daha erken açıklanabileceği de belirtildi. ÖSYM tarafından yapılan duyuruda 18  Haziran 2022 tarihinde gerçekleştirilen 2022-YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT), 19 Haziran 2022 tarihinde gerçekleştirilen 2022-YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ve 2022-YKS 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT) sınav sonuçlarının hepsinin aynı günde açıklanacağı ve tüm sonuçların ÖSYM’nin resmi internet sitesinde yayınlanacağı duyuruldu.

2022 YKS Sonuçları Nasıl Değerlendirilecek?

2022 YKS sınav sonuçları hesaplanırken sınavda çıkan soru testleri ayrı olarak değerlendirmeye alınarak her test için ayrı ayrı değerlendirmeye yapılacağı belirtildi. Sınava katılım sağlamakta olan adayların, testlerden her biri için birer standart puanı olacak şekilde hesaplama yapılacağı duyuruldu. Sonuçlar belirlenirken sınava katılım sağlayan tüm adayların testler üzerinde seçmiş olduğu şıklardan doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenecek ve sonrasında ise doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkartılarak ham puan elde edilecektir.Sınav sonuçları ve sınav değerlendirmeleri ile ilgili tüm detaylar ÖSYM’nin resmi internet sitesi üzerinden yayınlanarak tüm adaylara duyurulmaktadır.