Kaymakamlık Sınavı Soru Dağılımı


Kaymakamlık Sınavı Soru Dağılımı

Kaymakamlık Sınavı Soru Dağılımı

Kaymakamlık Sınavı Soru Dağılımı

Kaymakamlık sınavına girecek olanları büyük bir heyecan sardı. Kaymakamlık sınavına sayılı günler kala sınav hakkında merak edilenler araştırılmaya devam ediyor. Kaymakamlık sınavına girecek olan adaylar için soru dağılımı nasıl yapılacak? Kaymakamlık sınavı soru dağılımı hakkında bilgi almak isteyenler araştırmalara devam ederken, sizleri aydınlatmakta bize düşüyor.

Kaymakamlık Sınav Soru Dağılım Şekli

Kaymakam olmak isteyenler için sınav ÖSYM tarafından hazırlanıyor. Kaymakamlık sınavında soru dağılım şekli şu şekilde olacak.

Toplam 34 soru Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi olarak,

Toplam 66 soruda Alan Bilgisi Testi şeklinde yapılıyor.

  • Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi sınavında;

Türkçe 14

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi 4

Türkiye’nin Sosyo-ekonomik Yapısı 10

Türkiye’de Demokratikleşme ve İnsan Hakları 6

İle ilgili çoktan seçmeli sınava tabii tutulacaklar.

  • Alan Bilgisi Testi Sınavında ise;

Anayasa Hukuku 13

İdare Hukuku 18

Türkiye’nin İdari Yapısı 14

Türkiye’de Mahalli İdareler 9

Ekonomi 12

İle ilgili çoktan seçmeli sınava tabii tutulacaklar.

Kaymakamlık Sınav Tarihi Ne Zaman?

Kaymakamlık sınav başvuru tarihi beklenirken İç İşleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada 18 Mayıs tarihinde 110 Kaymakam adayı alınacağı duyurusu yapılmıştı. Bu duyuruya sevinen adaylar 2021 Kaymakamlık sınavının ne zaman yapılacağı hakkında araştırmalar yapmaya başladı.

Sınav başvuru tarihi olarak ise 26 Mayıs- 2 Haziran tarihi verilip geçtiğimiz hafta başvurular son buldu. Sınav ücreti olarak Kaymakam adaylarından 250 TL alındı.

2021 Kaymakamlık sınavına girecek olanlar için soru dağılımı yukarıda ki gibi olacağı duyuruldu. Bunun üzerine Sınavın ne zaman yapılacağı merak konusuyken, sınav takvimine göre 11 Temmuz 2021 tarihinde Kaymakamlık sınavının Ankara’da gerçekleştirileceği duyuruldu. Sınava hazırlıklar tam hız devam ediyor. Sınava sayılı günler kala heyecan sardı. Şimdiden sınava gireceklere başarılar diliyoruz.