ALES kursları hakkında genel bilgi ALES'te Nasıl Başarılı Olunur?


ALES kursları hakkında genel bilgi ALES'te Nasıl Başarılı Olunur?

ALES kursları hakkında genel bilgi ALES'te Nasıl Başarılı Olunur?

ALES Kursları

ALES yani Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı doktora eğitimi ve yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için ÖSYM tarafından hazırlanan bir sınavdır. ALES'e başvuru yapabilmek için 4 yıllık lisans mezunu veya son sınıf öğrencisi olmanız gerekmektedir. Doktora eğitimi için ALES'e başvuru yaptıysanız bu sınavda en az 80 puan almanız gerekmektedir. Tezli lisans eğitimi için başvuru yaptıysanız sınavdan en az 55 puan almanız gerekmektedir. İyi bir ALES puanı ile lisansüstü başvurularda daha avantajlı olursunuz. Üniversiteler, lisansüstü kontenjanların da ALES sonuçlarına mülakat sonuçlarını ve diploma notunu değerlendirerek yerleştirme yaparlar. ALES sonucu ile Araştırma Görevlisi, Okutman, Çevirici ve Öğretim Görevlisi gibi kadrolara geçiş yapabilirsiniz. ALES'te başarılı olabilmek için ALES kurslarına kayıt yaptırabilirsiniz.

 

ALES İçeriği

ALES ile öğrenciler 50 sözel 50 sayısal sorusundan sorumludur. ALES, soruları genellikle mantıksal düşünmeyi gerektiren sorulardır. 100 soru için verilen süre 150 dakikadır. ALES' e başvuru yapan öğrenciler zamanın az ve yetersiz olduğundan şikayetçilerdir. ALES soruları pratiklik ve çözme yeteneği isteyen sorulardır. Bu nedenle daha öncesinden sınav soruları ile ilgili pratikler yapılması gerekmektedir. ALES sözel test bölümünde genellikle, sözcükte anlam, cümle bütünlüğü, cümlede anlam gibi başlıklar altında sorular yer almaktadır. Dil bilgisi eğitimi yanında mantık yürütme konusunda da yeterli olmanız gerekmektedir. ALES sayısal test bölümünde ise genellikle geometri, çoklu problemler, işlemler gibi konulardan hazırlanan sorular bulunmaktadır. ALES ile aldığınız puan sınava giriş tarihinizden itibaren beş yıl geçerlidir.

 

ALES'te Nasıl Başarılı Olunur?

ALES sınav sonucu akademik başarı hedefliyorsanız soruları hızlı ve pratik bir şekilde çözme yeteneğine sahip olmanız gerekmektedir. Okuduğunuzu anlayabilmeli ve anında çözüm üretebilmeniz gerekmektedir. ALES'te başarılı olabilmek için ALES kurslarına kayıt yaptırabilirsiniz.