Ales Puanı Kaç Yıl Geçerli?


Ales Puanı Kaç Yıl Geçerli?

Ales Puanı Kaç Yıl Geçerli?

Akademik kariyer planlaması yapan kişiler için çok büyük önem taşıyan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı, her yıl belli tarihlerde gerçekleştirilmektedir. Ales’e giren öğrencilerin en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi Ales puanı kaç yıl geçerli sorusudur. Ales geçerlilik süresi ile ilgili bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Ales puanı geçerlilik süresi belirli dönemlerde değişkenlik göstermektedir. Bundan dolayı da Ales için hazırlanan kişilerin puanlarının geçerlilik süresi gibi kendilerini yakından ilgilendiren konuları güncel olarak takip etmesi gerekmektedir.

ALES Kaç Yıl Geçerli 2020

Geçmiş yıllarda gerçekleşen Ales puanlarının 3 yıl geçerlilik süresi bulunmaktaydı. Ancak yönetmelik üzerinde yapılan bir takım değişikliklerin ardından Ales puanı geçerlilik süresi 5 yıla uzatıldı. Açıklandığı tarihten sonra 5 yıl boyunca geçerli sayılan Ales puanı ile adayların tercih yapması mümkün olmaktadır.

Öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici, eğitim öğretim planlamacısı gibi alanlarda kariyer yapmayı planyalan kişilerin Ales puanına ihtiyacı vardır. Lisans üstü eğitime giriş için gerekli olan ALES puanı 2020 yılında da adaylar 5 yıl geçerlilik ile sınava tekrar girme zorunluluğu olmadan kullanabilmektedir.

Eski Ales 5 Yıl Geçerli Mi?

Eski Ales puanı kaç yıl geçerli sorusu da Ales’e giren veya girmeyi planlayan adaylardan çok sık gelmektedir. 2020 yılı öncesinde Ales’e giren kişilerin puanlarını kullanmaları için hakları sonuçların açıklanma tarihinden itibaren 5 yıl süre ile geçerliliğini korumaktadır.

Ales puanı geçerlilik süresinin 3 yıldan 5 yıla uzatılması 2017 yılında alınan karar ile gerçekleştirildi. Bu tarihten sonra Ales’e giren her kişi 5 yıl boyunca Ales puanı ile tercih yapma hakkına sahiptir. Yüksek lisans için Ales puanı kaç yıl geçerli sorusuna gelince, yüksek lisans için de 5 yıl süre ile puanınız geçerli olmaktadır.

Ales yıl içerisinde 3 farklı tarihte gerçekleştirilmektedir. Bu tarihlerden herhangi birinde Ales’e giren kişiler sonuçların açıklanmasının ardından puanları, 5 yıl süre ile geçerliliğini korumaktadır. Puan süresi dolmayan adaylar, belirli tercih dönemlerinde tercihlerini gerçekleştirirken Ales puanlarını kullanabilmektedir.