Ales Sınav Ücreti


Ales Sınav Ücreti

Ales Sınav Ücreti

ÖSYM tarafından her yıl gerçekleştirilen sınavlar içerisinde Ales de yer almaktadır. Yüksek lisans ve doktora öğrencisi olmak isteyenlerin, akademik kariyer planlayanların giriş yaptığı Ales sınav ücreti de en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Yılda 3 kez olmak üzere farklı tarihlerde gerçekleştirilen Ales için başvuru tarihlerinin açıklanmasının ardından Ales sınav ücreti ne kadar sorusu gündeme gelmektedir. Ales başvuru şartlarının ilk sırasında sınav ücretini yatırmak gelmektedir. Bundan dolayı da sınav ücreti Ales için hazırlanan öğrencilerin hayatında önemli bir rol oynamaktadır.

Ales Sınav Ücreti 2023

Ales sınav ücreti her yıl değişkenlik göstermektedir. Bundan dolayı güncel sınav ücretlerinin doğru kaynaklardan yakından takip edilmesi gerekmektedir.

Ales için 2020 yılında belirlenen sınav ücreti 130 TL olarak açıklanmıştır. Ales için geç başvuru imkanından yararlanmak istiyorsanız bu durumda sınav ücretlerinin değiştiğini unutmamanız gerekmektedir. Geç başvuru yapacak adaylar için ise Ales 2020 ücretleri 195 TL olarak açıklanmıştır. Başvuru tarihleri arasında Ales başvuru yapacak öğrenciler formla beraber sınav ücretini de aynı gün yatırabilmektedir.

Ales başvuruları artık teknolojinin de gelişmesi ile birlikte elektronik ortam üzerinden rahatlıkla gerçekleştirilebilmektedir. ÖSYM’nin adaylar için sunmuş olduğu e-işlemler bölümünde yer alan Ödemeler kısmına giriş yaptığınızda kredi kartı veya banka kartı ile ödemeniz gerçekleştirilebilmektedir.

Başvuru kılavuzunda belirtilen bankaların gişe ve ATMlerinden de Ales sınav ücreti yaptırma işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Ales Sınav Ücreti Hangi Banka?

İnternet üzerinden gerçekleştirilen Ales başvuru hizmetlerinden faydalanamayan adaylar banka şubelerine giderek de ödemelerini gerçekleştirebilmektedir. Ales için başvuru ücreti her bankaya yatırılamaz. ÖSYM tarafından belirlenen bankalardan Ales sınav ücreti ödemesi yapılabilmektedir.

Size en yakın Akbank, Halkbank, Finansbank, INGBank, Vakıf Katılım Bankası veya Ziraat Bankası şubelerinden birine giderek Ales sınav ücretini yatırmanız mümkündür. Bu bankaların müşterisi olan ve internet bankacılığı, mobil bankacılık gibi uygulamalarını kullanan adaylar internet bankacılığı hizmetleri üzerinden de Ales ücretini rahatlıkla yatırarak sınav başvurularını başarılı bir şekilde tamamlayabilmektedir.

Bazı bankalar sadece şube, internet bankacılığı üzerinden yatırma işlemine izin veriyor olup ATM üzerinden yatırılmasına olanak tanımamaktadır.