DGS 2024 Başvuru Ekranı – DGS Başvuru Ücreti Ne Kadar? Nereye Yatırılacak? DGS Başvurusu Nasıl Yapılır?

DGS 2024 Başvuru Ekranı – DGS Başvuru Ücreti Ne Kadar? Nereye Yatırılacak? DGS Başvurusu Nasıl Yapılır?

DGS 2024 Başvuru Ekranı – DGS Başvuru Ücreti Ne Kadar? Nereye Yatırılacak? DGS Başvurusu Nasıl Yapılır?

DGS (Dikey Geçiş Sınavı), önlisans mezunlarının lisans programlarına geçiş yapabilmeleri için yapılan bir sınavdır. Bu sınav, öğrencilere lisans eğitimlerine devam etme fırsatı sunar.

DGS'nin temel amacı, önlisans düzeyinde eğitim almış bireylere lisans düzeyindeki programlara geçiş imkanı sağlamaktır. DGS Başvuruları ÖSYM (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi) nin internet sayfasından verilen bilgiler doğrultusunda yapılmaktadır. ÖSYM’nin sayfasında çıkan E- Ödemeler kısmını tıklayarak ödeme işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz. Peki, DGS ücreti ne kadar? DGS Başvurusu nasıl yapılır?

Dikey Geçiş Sınavı için geri sayım başladı. ÖSYM’den gelen haber üzerine başvuru sürecinin başladığı duyuruldu. ÖSYM sınavına girecekler için merak konusu DGS başvuru ücretleri ne kadar? Sorusu oldu. DGS ücretleri yatırıldıktan sonra başvuru sürecinin tamamlanması gerekiyor.

DGS Başvuru Kılavuzu Yayınlandı!

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından verilen bilgi üzerine DGS başvuruları başladı. DGS başvuru kılavuzunun erişime açıldığı haberi geldi.

30 Haziran 2024 tarihinde gerçekleştirilecek olan DGS sınavı başvuruları 10 Mayıs 2024 tarihinde başladı. Başvuru işlemleri 20 Mayıs 2024 tarihinde saat 23.59’da sona erecek.

DGS sınavına girecek olan adaylar 10 Mayıs 2024 tarihinde saat: 14.30’dan sonra başvuru işlemlerini yapabilecekler. İşlemler ÖSYM’nin resmi internet sitesi üzerinden gerçekleştirilecek. https://ais.osym.gov.tr  adresini tıklayarak sizde işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sınav ile ilgili ayrıntılı bilgi 2024 – DGS kılavuzu içerisinde yer alıyor. Adaylar kılavuza ÖSYM’nin sayfasından erişebilir.

DGS Başvuru İşlemleri Ne Zaman?

DGS (Dikey Geçiş Sınavı) başvuruları 10 Mayıs’ta başladı. 20 Mayıs Pazartesi saat 23.59’a kadar devam edecek. Belirtilen süre zarfında başvuru yapmayı unutan, kaçıranlar için geç başvuru tarihi 28 Mayıs 2024’te gerçekleştirilecek. Geç başvuru yapanlar için sınav ücreti %50 zamlı alınacaktır.

DGS Sınav Ücreti Ne Kadar?

DGS 2024 başvuru kılavuzunun açıklanması ile birlikte sınav ücretleri açıklandı. DGS 2024 sınav ücretleri 590 TL olarak belirlendi. Başvuru ücretleri ÖSYM’nin e-ödemeler sayfası üzerinden gerçekleştirilecek. DGS ücretini yatırmanın son günü ise 21 Mayıs 2024 Salı gününe kadar belirlendi. Geç başvuru yapanlardan ise ücret %50 zamlı alınacağı belirtildi.